Rovnou musíme začít černě. Sezení je pro naše tělo nejméně přirozená poloha. Tlak na naše meziobratlové ploténky je v sedě vůbec největší v porovnání např. s polohou vleže nebo ve stoje. Naše tělo nebylo k sezení prostě vůbec stvořeno. A už vůbec ne k tomu sedět minimálně 8 hodin v kuse na židli. Fakt, že máme sedavé zaměstnání nemůžeme jednoduše změnit, všechno zahodit a jít farmařit na pole a proto máme v rozvrhu taky lekci zdravých zad, kde se můžeme napravit. Pomůže i prachobyčejná procházka z práce domů.

Co se tedy v našem těle děje. Tak za prvé zpomaluje se nám metabolismus. Všimli jste si, že po celém dni v práci jste unavení víc, než když jste přes den aktivní? Lidi, kteří pracují manuálně to nechápou, ptají se “Z čeho jsi tak unavený, když celý den jenom sedíš?” No právě! Sedím! Už po 30 minutách nečinnosti se nám zastavují endokrinní funkce čili funkce žláz s vnitřní sekrecí. Tělo se dostává do útlumu a my se cítíme unavení. Poznat to můžeme taky na tom, že je nám větší zima, klesá nám tělesná teplota, protože metabolismus prostě tolik netopí. Jak tomu předcházet? Nastavte si budíka na každých 20 minut a běžte se projít na záchod, pro vodu, pro kávu. Nebo si prostě stoupni, protáhni se ze strany na stranu, udělej si dva tři dřepy. Věřím, že se na tebe kolegové nebudou dívat divně, ale s pochopením. Každý je z té židle rozlámaný!

Naše tělo je úžasné! Ve všem, co děláme dlouho a pravidelně, nás dělá těmi nejlepšími. V podstatě se naše tělo přetransformovává na polohu, v jaké jsme nejčastěji. No není skvělé? Stále mě nepřestává udivovat! No ale ne, není to skvělé, pokud musíme den trávit na židli. Měňte polohy, nohu přes nohu si poctivě střídejte na obě strany, občas si nohy vyhoďte nahoru (no co jako!), složte je do zkříženého sedu nebo chvilku u práce stůjte a udělejte dřep. Prostě nenechte svaly a fascie zatuhnout v jedné jediné pozici. standing woman wearing black and white plaid skirt

Možná vás bolí záda. Hlavní příčinou bolesti zad ze sezení bude s největší pravděpodobností tzv. horní nebo dolní zkřížený syndrom. Nebo rovnou oba. Taková nemoc jednadvacátého století. Ačkoliv to zní hrozivě, není to nic, co bychom nemohli lehce napravit. Horní zkřížený syndrom poznáme i na první pohled. Takový člověk má nahoře na zádech hrb, ramena jsou stočená dopředu a hlava je trochu předsazená, brada vystrčená. Typicky se tento syndrom stává kvůli tomu, že se díváme do počítače ze špatného úhlu, že ťukáme do telefonu nebo si hodně čteme. Při všech těchto činnostech se nám totiž zkracuje horní trapéz a prsní svaly, které tahají ramena dopředu a naopak mezilopatkové svaly a flexory krku jsou svaly, které jsou příliš slabé na to, aby tah dopředu vykompenzovali.

Co nám pomůže od horního zkříženého syndromu? Tak především – nastavme si obrazovku počítače do správné polohy. Když dáme bradu rovnoběžně se zemí, zvedneme hlavu, měla by nám horní hrana obrazovky končit ve výši očí. Peklo jsou v tomto případě notebooky, které této výšky prostě nedosáhnou. Pořiďte si obrazovku a sólo klávesnici, pokud vám na vašich zádech záleží nebo si pořiďte držák na notebook. Protahujme prsní svaly. Žádnou novotu vám v nepřínáším, spojte ruce za zády a vytáhněte je od sebe. Protahujte horní trapézy tím, že přitáhnete ucho k rameni. A v neposlední řadě, posilujte fixátory lopatek. Jsou to svaly, které nám drží až spodní hranu lopatek a nedovolí, aby nám lopatky odstávaly od těla a dělaly křídla. Věnujeme jim pozornost na Zdravých zádech. 🙂

 

Jestli patříte do druhé skupiny syndromů, budou vás pravděpodobně bolet bedra, budete mít vystrčený zadek, trochu vypouklé břicho a možná se vám i nohy budou stáčet do proslulých “iksek”. Když bychom tu názornou ukázku trochu přepískli, vypadali bychom při chůzi trochu jako kačer Donald. Při dolním syndromu se nám kvůli sezení stahuje sval bedrokyčlo stehenní a ochabují svaly hýžďové. O kousek výš nemáme naopak dostatečně pevné břicho a kvůli tomu nám kostru drží bedra, což není ale jejich primární funkce a tak největší bolest cítíme pravděpodobně kvůli jejich přetížení. Co je ale důležité, kvůli tomu všemu dohromady se nám mění postavení pánve, která je ale alfa a omega zdravé postury těla. Pokud se nám pánev posadí příliš dozadu, nemůže tělo zatnou svaly hlubokého stabilizačního systému. To prostě není možné, i kdybychom se snažili sebevíc.

Jak se protáhnout? Protáhnout iliopsoas neboli sval hajzlík, je snadné. Jednu nohu dejte nártem na kancelářskou židli, druhou poodejděte do výpadu. Měli byste cítit tah přímo na kyčelním trnu. Bedra protáhneme, když se jen položíte s kulatými zády na nohy. Stejně důležité tady bude posílit ochablý střed těla, jak se tomu děje u všech jógových lekcích.

Poslední špatná zpráva? Nebojte, přijde i dobrá. Všechno výše popsané se bohužel neodráží jenom na kostře. Že kvůli kulatým zádům nemáme hezkou postavu je pro nás možná důležité, ale pořád je to spíš kosmetická vada. Špatná záda nám můžou ale přetransformovat i náš dech, protože bránice se nemůže do dýchání dostatečně zapojit.

A kdeže je ta dobrá zpráva? Dysbalance není nic co by se pravidelným cvičením nedokázalo napravit. Dejte tomu čas a všechny cviky provádějte poctivě a vědomě. Všechny jógové lekce ničí dysbalance v našem těle. Věřte jí, mě zachránila. 🙂 

man doing yoga session