Muži prominou, nebudeme se tady dneska bavit o tom, jak najít, vybrat a ulovit tu nej ženu na světě. Myslím, že to je téma na epopej a nemá žádné obecné řešení. Dnešním tématem jsou podložky na jogu, protože i tento trh je přesycený a není snadné se v něm zorientovat. Stejně jako není jeden ideál ženy, tak bohužel nemám univerzální návod a odkaz na jednu jedinou podložku na jogu, která splní všechny vaše nejtajnější sny. Pro každého z nás čeká jiná. 

Abychom alespon věděli, na jaké druhy podložek se zaměřit, je důležité zodpovědět si pár otázek. 

 

  • Jaký druh jogy dělám nejraději? Je rozdíl, když převážně relaxujeme, nebo když plynulou vinyasou potřebujeme obratně přejít a zapřít se z druhého bojovníka do psa hlavou dolů. 
  • Jak často podložku používám? 
  • Přenáším často podložku? Čili bude mi sloužit jen na doma a bude schovaná v koutku obýváku, nebo si ji chci nosit do studia? Některé podložky jsou velmi těžké (a má to svůj důvod), ale jezdit s ní denně v autobuse byste nechtěli.
  • Jsem jogín úplně začátečník nebo alespon mírně pokročilý? Pravdou je, že než si tělo zvykne, vyžaduje z počátku jogové praxe trochu toho měkčího poňuchňání.

 

Jakmile tohle víme, dokážeme rozklíčovat, který druh bude pro mě tím pravým. A potom už jen tu pravou podle vzhledu, barvy, ceny nebo prostě osobního kouzla, které nás chytne. Protože jak já říkám, se svou podložkou na jogu mám hluboký vztah. A je to důležité. Musíte se na ni vždycky těšit a musí tam být pro vás, když spadnete. 

Na obrázku může být: text

1) Ručník a podložka v jednom aneb maximální pohodlíčko

Asi největší, nejrozmanitější výběr vzorů a barev. Pastva pro oči. Materiál: přírodní kauč a na povrchu mikrovlákno. Nejsou vhodné příliš pro silové či rychlejší lekce, protože mikrovlákno klouže (a ne, není pravda jak výrobci tvrdí, že pomůže namočit si ruce, pořád klouže – a kdo by měl sakra čas namáčet si při lekci ruce? 😀 ), ale jsou pohodlné jako náš domácí župan, do kterého se chcete zabalit. Nevýhodu z mé strany vidím ještě v tom, že pokud ji často rolujete a zase rozmotáváte, okraje po chvíli už nepřilnou tak krásně k zemi a vypadá potom…no trochu obnošeně. 

Suma sumárum: Na pomalejší, jemnější lekce, u kterých chci pohodlí ano! Zároveň skvělá je, pokud ji nepoužíváte zrovna denně. Jinak se hodně opotřebovává. Najdete většinou dvě varianty podložky. Silnější 3,5 mm až 4 mm je jako peřinka, ale váží 2 kila, což může být při dlouhých trasách problém. Slabší 1,5 mm je už opravdu tvrdá jako podlaha, ale sbalíte ji i do tašky a  můžete použít jako ručník na podložku ve studiu. 

Značky, pod kterými ji najdete? Ananasana https://www.ananasana.cz/, Dhaara https://www.dhaara.cz/ , Yoga Design Lab https://www.yogaguru.cz/cs/znacka/yoga-design-lab , Yoga Motion https://www.yoga-motion.cz/ 

2) Neuklouzne a neuklouzne

Hitem jsou nyní protiskluzové podložky s povrchem z polyuretanu neboli PU. Pravdou je, že jsou hitem oprávněně, protože to funguje. Tuhle podložku si zvolte, pokud jógujete intenzivně a chcete maximální oporu pro nohy i ruce. Na téhle totiž neuklouznou. Ne, prostě ne! Vážně ne. Navíc má většinou 4 až 5 mm a tak poskytne i famózní pohodlí. Je těžká, takže okraje skvěle dolehnou na zem. Taky jsem jednu takovou měla. Měla minulý čas. Proč jsem ji vyměnila? PU povrch se začal trošku vytahávat a to mi vadilo. Nutno k tomu ale podotnout, že vám se to asi nestane. Já jsem, co se užívání týče, extrémista. 

Suma sumárum: na rychlejší lekce ANO! Je těžká, pokud ji s sebou nosíte denně, může to být problém. 

Kde ji najdete? Ta původní a pravá PU podložka je tzv. Liforme Yoga Mat. Je pro ty, kteří ji, vzhledem k ceně maximálně využijí 🙂 https://liforme.com/ Na českém trhu naštěstí najdete levnější varianty se stejnými neklouzavými přínosy. Např. Boho Natural https://www.bohonatural.cz/ nebo již výše zmíněné https://www.dhaara.cz/ . Kvalitní taky najdete v Decathlonu https://www.decathlon.cz/podlozka-na-jogu-5-mm-seda-id_8500978.html 

3) Korkové podložky

Ne! Nedám vám sem ani odkaz. 😀 Jsou nepohodlné, těžké a kloužou se. Jsou jenom hezké. 

4) Pro sebemrskačství

Pokud se vás módní výstřelky netýkají a jste přímo jejich odpůrce, pak existují koberečky na jógu, které tradici zachovávají. Upozorňuju, že jsou pro otrlé jogíny, kteří berou boj proti komfortu součástí své jógové praxe. Najdete je např. tady https://www.yogashop.cz/koberecky-na-jogu-10k 

5) Když nechci nic speciálního

Pokud jste sváteční jogín, podložka vám stačí ta ze studia, ale doma se občas chcete protáhnout a to nejen jógu, někdy pilates, někdy si zaskákat a udělat pár sedů lehů a dřepů (kecám, to je taky jóga :)), tak mrkněte na tyto stránky a vyberte si podložku na jógu nějakou “obyč”. https://www.yogashop.cz/zakladni-podlozky-83k nebo kvalitu rozhodně doporučuju v Decathlonu. Kupodivu vzhledem k ceně se ještě nestalo, že by mě tam něco zklamalo. A podložky pro ně testují přímo lektoři jógy. https://www.decathlon.cz/C-208225-podlozky-na-cviceni/N-144124-typ-produktu~jogamatka  Vybírejte podle délky a tloušťky. 

Uf, náročná práce, vám povím. Najít alespoň nějaké kategorie. Protože pravdou je, že značek a podložek je nepřeberné množství. Tady je alespoň základní rozřazení, ale určitě neuděláte chybu, pokud zabrousíte do starých známých jógových značek jako je Lole nebo Prana. 

Která je má vyvolená?  

Mám podložku, která se nějak nehodí ani do jedné ze zmíněných pěti kategorií. Vyzkoušené mám krom koberečku všechny. Vzhledem k tomu jak často jóguju, jsem vsadila na ikonu mezi podložkami. Je roky ozkoušená otestovaná, něco na ní přece bude. A je. Manduka. (Pozor, tohle není placené partnerství. Škoda!) 

Manduka je trochu specifická. Je vyrobena z velmi hutného silného materiálu, který je široký až 6 mm a přitom tvrdý jako sama podlaha. Je extrémně přilnavý a k podlaze se úplně přicucne. Je eko friendly a rozložitelná. Firma zaručuje, že jinou podložku už v životě nebudete potřebovat – doživotní záruka vám garantuje, že vám ji vymění, pokud se né vaší vinou poškodí. Je to s ní ale trochu těžší. 😀 O Manduce se říká, že je jako boty. Musíte je ochodit, aby vám byly dokonale pohodlné. Taky podložku musíte osahat. Čím více ji používáte, tím méně se klouže. No a upřímně, poprvé klouzala opravdu hodně. Mám ji asi měsíc a už drží jako přikovaná a miluju ji. 

Trochu matoucí je rozřazení podložek, tak jen přidávám v rychlosti, ať se v nich vyznáte

Manduka PRO – nejvyšší řada, pořádně silná a tlustá podložka a taky neuvěřitelně těžká, 4 a půl kila není vhodná na přenášení! 

Manduka PRO Lite – Stejné vlastnosti jako Manduka PRO, ale lehčí verze pro přenášení

Manduka PRO Travel – opět podložka s doživotní zárukou pro ty, kteří s podložkou jezdí i na dovolené. šířka 2,5 mm není málo a stačí a tíha 1 kilo, podložku složíte i do batohu.

Výsledek obrázku pro manduka yogaManduka EKO – Jiný povrch než u řad PRO. Manduka EKO je zaručeně neklouzavá od prvního použití, nepotřebuje trpělivost. Není na ni doživotní záruka, ale vydží vám věčnost. (Danča ji má 3 roky a vypadá stále jako nová.) Je potažena jakoby matným protiskluzovým kobercem (dá-li se to takto přirovnat :)). Silná verze nevhodná k přenášení. Manduky PRO se nepyšní pestrobarevnými vzory (naopak, donedávna existovala jen v černé barvě), v řadě EKO už si vyberete i divočinu.

Manduka EKO Lite – odlehčená verze vhodná pro přenášení. 

Lidi, tohle bylo vyčerpávající. Moc jsem si přála, aby byl článek stručný. Bohužel to nešlo (jistě chápete). Tak mazejte googlit a pište Ježíškovi.