Zhubnu jógou? Tuto otázku slýchám často. Odpověď není ani jednoduchá, jednoznačná nebo obecná. Asi tak jako u všeho, že ano. Najdeme stovky lidí, kteří jógou zhubli. Najdeme stovky lidí, kteří ne. Ale blíží se plavková sezóna a já vám chci a tuto otázku odpovědět, i když to zase vezmeme obšírněji.

Jak a čím (z)hubneme?

black pug looking at pieNutno začít rychlo, superrychlou a superzjednodušenou teorií. Ne, nehubneme tím, že jen vyřadíme pečivo, cukr, přílohy, jídlo večer nebo začneme běhat. To všechno má společného jmenovatele a to je kalorický deficit. Jasně, můžeme věřit, že ten náš výživový či cvičební styl byl ten zázračný, ale věřte, že pokud bychom si prostě odkrojili kalorie, bude ten zázrak stejný i jiným způsobem. Zase taková magie to tělo není. A v tomto jóga proti jiným cvičením trochu pokulhává. Nespálíme u ní významné množství kalorií a do kalorického výdeje příliš nepřidáme. To je ale možná tak jediná věc, ve které pokulhává. Faktem totiž je, že nejen kalorie určují to, zda hubenem či ne. Důležitá je správná hormonální funkce těla, tělo prokrvené, okysličené a pozitivní vztah k našemu tělu.

 

Dech, esence všeho

detox tiles on teal ceramic plateŽe je jóga o dechu ví každý, kdo už na pár jógových lekcích byl. Dech je pro naše hubnutí poměrně zásadním pomocníkem. Hlubokým intenzivním dechem vše probouzíme, vše čistíme, organismem proudí kyslík, vyplavuje se odpad a mění se acidobazické prostředí organismu z kyselého na zásadité, vnitřní prostředí tím ladíme do rovnováhy. To vše je velmi důležité pro správný chod našeho těla a tudíž pro hubnutí. A to mluvím jen o “obyčejném” plném jógovém dechu, v józe ale můžeme jít ještě dál a najdeme dechové techniky pro nakopnutí našeho metabolismu a trávení. Určitě jste slyšeli už pojem detox, že jo. Tak nechte peníze za drahé detox čaje a smoothie v peněžence a raději běžte na jógu. Vědomý dech je totiž tím nejúčinějším detoxem, jaký můžete najít.

Stimulace orgánů

Každá asána krom posílení a protažení svalů, posílení kloubů a dalších pojivových tkání, zároveň působí vždy i mnohem hlouběji na vnitřní orgány a endokrinní orgány, žlázy s vnitřní sekrecí, které právě mají na starost správnou funkci našeho metabolismu. Velmi často se stává, že nás asana dokonce v určitém místě mačká, lehce takové místo odkrví a následné uvolnění nám do místa nahrne krev novou. Můžeme tudíž opět mluvit o stimulaci orgánů. Určitě jste už slyšeli, že pro hubnutí je důležitá správná funkce štítné žlázy. Hormony, které štítná žláza vylučuje jsou velmi významné pro chod celého organismu, řídí metabolismus, termoregulaci, kardiovaskulární i nervový systém či imunitní systém, ovlivňují dokonce i změny nálad. Štítná žláza je v józe na talíři prakticky na každé lekci. Sídlí v oblasti krku. A všimli jste si, že na lekci neustále mačkáme skláníme krk a následně zase otevíráme? No hádejte, co tím perfektně stimulujeme. Ano ano, naši štítnou žlázu. Předklony a záklony na každé jógové lekci? Jasně, stimulace slinivky, jater a ledvin.

Hlava hlava hlava

Taky můžeme mít všechno výše popsané v pořádku – kalorie, dech, hormony a stejně nic. Ono taky dokud budeme škarohlídi a říkat si jak jsme tlustí nebo “Mě nejde zhubnout, já nezhubnu nikdy, dívej tady na ty moje špeky…” , tak pravda je, že nikdy opravdu nezhubneme. To, co myslíme a říkáme, to je taky pravda, tělo nás poslouchá a poslechne i v tomto případě. Tady vidím neuvěřitelný benefit jógy. Za prvé jóga nás učí se poslouchat a pokud toto praktikujeme, mizí jakékoliv zákazy, zakázené potraviny. Pokud si svého těla vážím a poslouchám ho, tak to přece přirozeně nechci jíst, to není zákaz. Jóga mě osobně naučila chtít nedělat ze svého těla popelnici. Jakkoliv je to dobré ale nezdravé, není to pro mě zakázané, protože já to prostě vážně nechci. Jestli si rozumíme. 🙂

Za druhé pochvala a uvědomění si toho, jak jsme dobří, že jsme to zvládli “odcvičit” je všelék. V józe na to totiž máme čas. Na začátku lekce usedneme, uzemníme se. Na konci lekce savasana a alespoň pěti minutový odpočinek je nesmírně důležitý. Dokáže nám dát ten moment, kdy na konci v savasaně řekneme obdivné wow, dokázala jsem to, je tady rituální konec. Na rozdíl od jiných lekcí kam přiběhnete z práce, odhrkáte to svoje a zase odběhnete domů, to vnímám jako obří jógové plus. Ať je tohle wow nevědomé nebo vám připomenu, abychom si jej v duchu vědomě řekli, funguje to jako spouštěč pozitiva v našem těle. Takováto maličkost k maličkosti, najednou si připadáme hubenější, pružnější, krásnější a víte co, jen tehdy opravdu budeme.brown dried leaves on sand